OnePlus Watch 4 No
OnePlusFeatures
Main features of OnePlus Watch 4 are:
Specifications
Network
| Technology | No cellular connectivity |
General
| Colors | Midnight Titanium, Evergreen Titanium |
Body
| Dimensions | 47.4 x 47.4 x 11 mm (1.87 x 1.87 x 0.43 in) |
| Weight | 43 g (1.52 oz) |
| Build | Glass front (Sapphire crystal), titanium alloy, glass-fiber reinforced plastic back |
| SIM |
No 5ATM water resistant IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant ECG certified |
Display
| Display Type | LTPO AMOLED, 600 nits (typ), 1600 nits (HBM), 3000 nits (peak) |
| Size | 1.5 inches |
| Resolution | 466 x 466 pixels (~310 ppi density) |
| Display Protection | Sapphire crystal glass |
Platform
| Operating System | OxygenOS Watch 8 + Wear OS 6.0 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm) |
Camera
| Camera main | No |
Memory
| Card Slot | No |
| Internal Storage | 32GB/2GB |
Battery
| Battery Type | Li-Ion 646 mAh |
| Charging | 7.5W wired, 100% in 75 min |
Connectivity
| WLAN | Yes, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | No |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
Features
| Sensors | Accelerometer, gyro, barometer, compass, heart rate, SpO2, thermometer (skin temperature) |

