- New Mobile Phone prices in Pakistan, specifications and comparisons
- Prices
- Huawei
- Huawei MatePad Pro Max
Huawei MatePad Pro Max Wi-Fi
HuaweiFeatures
Main features of Huawei MatePad Pro Max are:
Specifications
Network
| Technology | No cellular connectivity |
| Speed | HSPA, LTE - cellular model only |
General
| Colors | Blue, Gray |
Body
| Dimensions | 289.3 x 196.3 x 4.7 mm (11.39 x 7.73 x 0.19 in) |
| Weight | 499 g or 509 g (1.10 lb) |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| SIM |
No Stylus support |
Display
| Display Type | OLED, 1B colors, 144Hz, HDR, 1600 nits (peak) |
| Size | 13.2 inches, 518.8 cm2 (~91.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 3000 x 2000 pixels, 3:2 ratio (~273 ppi density) |
| Display Protection | PaperMatte Display (optional) |
Platform
| Operating System | Harmony OS 4.3 |
Camera
| Camera main |
Single 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Features LED flash Video 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Camera selfie |
Single 12 MP, f/2.4 Video 1080p@30fps |
Memory
| Card Slot | No |
| Internal Storage |
256GB/12GB, 512GB/12GB UFS |
Battery
| Battery Type | 10400 mAh |
| Charging |
66W wired 40W reverse wired |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, L2HC (320-960 kbps HD audio) |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2, accessory connector pins |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (6 speakers) |
| 3.5mm jack | No |
Features
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass, proximity (accessories only) |
