Huawei Pura X Max 5G
HuaweiFeatures
Main features of Huawei Pura X Max are:
Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
General
| Colors | Black, Blue, White, Olive, Orange |
| Models | HOP-AL00 |
Body
| Dimensions |
Unfolded: 166.5 x 120 x 5.2 mm Folded: 85 x 120 x 11.2 mm |
| Weight | 229 g (8.08 oz) |
| Build | Glass front (Kunlun Glass 2), aluminosilicate glass back, aluminum frame |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) IP58/IP59 dust protected and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1m for 30 min) Stylus support |
Display
| Display Type | Foldable LTPO2 OLED, 1B colors, 120Hz, 1440Hz PWM, HDR Vivid |
| Size | 7.7 inches, 179.5 cm2 (~89.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1828 x 2584 pixels (~412 ppi density) |
| Display Protection | Cover display: LTPO2 OLED, 1B colors, 120Hz, 1440Hz PWM, 5.4 inches, 1264 x 1848 pixels, 412 PPI, Huawei Kunlun Glass 2 |
Platform
| Operating System | HarmonyOS 6.1 |
| Chipset | Kirin 9030 Pro (6 nm) |
| CPU | 9-core (1x2.75 GHz & 4x2.27 GHz & 4x1.72 GHz) |
| GPU | Maleoon 935 |
Memory
| Card Slot | No |
| Internal Storage | 256GB/12GB, 512GB/12GB, 512GB/16GB, 1TB/16GB |
Camera
| Camera main |
Triple 50 MP, f/1.4-4.0, 24mm (wide), PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, 81mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 12.5 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), AF Features Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR Video 4K, 1080p, gyro-EIS, HDR Vivid |
| Camera selfie |
Single 8 MP, f/2.2, (wide) Cover camera: 8 MP, f/2.4, (wide) Video 4K, 1080p, HDR Vivid |
Battery
| Battery Type | 5300 mAh |
| Charging |
66W wired 50W wireless 7.5W reverse wireless 5W reverse wired |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, L2HC |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), GLONASS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2 |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
