- New Mobile Phone prices in Pakistan, specifications and comparisons
- Prices
- Huawei
- Huawei Pura 90 Pro Max
Huawei Pura 90 Pro Max 5G
HuaweiFeatures
Main features of Huawei Pura 90 Pro Max are:
Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
General
| Colors | Black, Gold, Green, Orange, Purple |
| Models | SCA-AL00 |
Body
| Dimensions | 164 x 77.1 x 8.1 mm (6.46 x 3.04 x 0.32 in) |
| Weight | 230.5 g (8.15 oz) |
| Build | Glass front, aluminum frame, glass back |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
Display
| Display Type | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, PWM, HDR Vivid |
| Size | 6.9 inches, 115.6 cm2 (~91.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1308 x 2880 pixels (~458 ppi density) |
| Display Protection |
Kunlun Glass Anti-reflective coating |
Platform
| Operating System | HarmonyOS 6.1 |
| Chipset | Kirin 9030S |
Memory
| Card Slot | No |
| Internal Storage | 256GB/12GB, 512GB/12GB, 512GB/16GB, 1TB/16GB |
Camera
| Camera main |
Triple 50 MP, f/1.4-4.0, 24mm (wide), PDAF, OIS 200 MP, f/2.6, 89mm (telephoto), PDAF, OIS, 4x optical zoom 40 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), AF Features Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR Video 4K, 1080p, 1080p@960fps (interpolated), HDR Vivid, gyro-EIS, OIS |
| Camera selfie |
Single 13 MP, f/2.0, (ultrawide), AF Features HDR, panorama Video 4K, 1080p, 1080p@240fps, HDR Vivid, gyro-EIS |
Battery
| Battery Type | Li-Po 6000 mAh |
| Charging |
100W wired 80W wireless 18W reverse wired Reverse wireless |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, L2HC |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
