Huawei nova 15 Max 4G
HuaweiFeatures
Main features of Huawei nova 15 Max are:
Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
General
| Colors | Blush Gold, Lake Cyan, Golden Black |
| Models | CHZ-LX1 |
Body
| Dimensions | 163.3 x 78 x 8 mm (6.43 x 3.07 x 0.31 in) |
| Weight | 232 g (8.18 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM |
Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM |
Display
| Display Type | OLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, 4000 nits (peak) |
| Size | 6.84 inches, 114.8 cm2 (~90.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1272 x 2756 pixels, 19.5:9 ratio (~444 ppi density) |
Platform
| Operating System | EMUI 14.2 |
Memory
| Card Slot | No |
| Internal Storage | 256GB/8GB |
Camera
| Camera main |
Single 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.56, dual-pixel PDAF Auxiliary lens Features LED flash, panorama, HDR Video 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Camera selfie |
Single 8 MP, f/2.0, (wide) Video 4K@30fps, 1080p@30fps |
Battery
| Battery Type | 8500 mAh |
| Charging |
40W wired 5W reverse wired |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC (320-960 kbps HD audio) |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Features
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass Virtual proximity sensing |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
