OnePlus Pad 4 Wi-Fi only
OnePlusFeatures
Main features of OnePlus Pad 4 are:
Specifications
Network
| Technology | No cellular connectivity |
General
| Colors | Dune Glow, Sage Mist |
Body
| Dimensions | 289.7 x 209.8 x 5.9 mm (11.41 x 8.26 x 0.23 in) |
| Weight | 672 g (1.48 lb) |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| SIM |
No Stylus support |
Display
| Display Type | IPS LCD, 68B colors, Dolby Vision, 144Hz, 700 nits (typ), 1000 nits (HBM) |
| Size | 13.2 inches, 530.0 cm2 (~87.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2400 x 3392 pixels (~315 ppi density) |
Platform
| Operating System | Android 16, OxygenOS 16 |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 840 |
Camera
| Camera main |
Single 13 MP Features LED flash Video 4K@30fps, 1080p@30ps, gyro-EIS |
| Camera selfie |
Single 8 MP Video 1080p@30fps |
Memory
| Card Slot | No |
| Internal Storage |
256GB/8GB, 512GB/12GB UFS 4.1 |
Battery
| Battery Type | 13380 mAh |
| Charging | 80W wired |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | No |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, accessory connector pins |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (8 speakers) |
| 3.5mm jack |
No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
Features
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only), gyro, compass |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |

