OnePlus Ace 6 Ultra 5G
OnePlusFeatures
Main features of OnePlus Ace 6 Ultra are:
Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 18, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
General
| Colors | Gray, Gold |
Body
| Dimensions | 162.5 x 77.5 x 8.5 mm (6.40 x 3.05 x 0.33 in) |
| Weight | 217 g or 219 g (7.65 oz) |
| Build | Glass front (Crystal Shield Glass), glass back or silicone polymer back (eco leather), aluminum frame |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
Display
| Display Type | AMOLED, 1B colors, 165Hz, PWM, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid, 800 nits (typ), 1800 nits (HBM) |
| Size | 6.78 inches, 112.4 cm2 (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1272 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio (~450 ppi density) |
| Display Protection | Crystal Shield Glass |
Platform
| Operating System | Android 16, ColorOS 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra + 3x3.5 GHz C1-Premium + 4x2.7 GHz C1-Pro) |
| GPU | Mali-G1 Ultra MC12 |
Camera
| Camera main |
Dual 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.55, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide) Features Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama Video 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, gyro-EIS |
| Camera selfie |
Single 16 MP, f/2.4, 23mm (wide), 1/3" Features Panorama Video 1080p@30fps, gyro-EIS |
Memory
| Card Slot | No |
| Internal Storage |
256GB/12GB, 256GB/16GB, 512GB/12GB, 512GB/16GB, 1TB/16GB UFS 4.1 |
Battery
| Battery Type | Si/C Li-Ion 8600 mAh |
| Charging | 120W wired, 44W/120W UFCS, 55W PPS, 13.5W PD, 53% in 22 min |
Connectivity
| WLAN | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), BDS (B1l+B1C+ B2a+B2b), GLONASS, NavIC (L5) |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |

