Infinix GT 50 Pro 5G
InfinixFeatures
Main features of Infinix GT 50 Pro are:
Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
General
| Colors | Black Abyss, Red Blaze, Silver Glacier |
| Models | X6891 |
Body
| Dimensions | 162.4 x 77.2 x 8.2 mm (6.39 x 3.04 x 0.32 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, plastic back |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Customizable RGB LEDs on the back Dual-pressure sensitive zones (Gaming triggers) |
Display
| Display Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, 2304Hz PWM, 700 nits (typ), 1600 nits (peak), 4500 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 106.6 cm2 (~85.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1208 x 2644 pixels, 19.5:9 ratio (~440 ppi density) |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Platform
| Operating System | Android 16, up to 3 major Android upgrades, XOS 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8400 Ultimate (4 nm) |
| CPU |
Octa-core (1x3.25 GHz Cortex-A725 + 3x3.0 GHz Cortex-A725 + 4x2.1 GHz Cortex-A725) |
| GPU | Mali-G720 MC7 |
Camera
| Camera main |
Dual 50 MP, f/1.8, (wide), 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 111˚ (ultrawide), 1/4.0, 1.0µm, AF Features Dual-LED flash, HDR, panorama Video 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Camera selfie |
Single 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1, 1.12µm Video 4K@30fps, 1080p@30fps |
Memory
| Card Slot | No |
| Internal Storage |
256GB/12GB, 512GB/12GB UFS 4.1 |
Battery
| Battery Type | 6150 mAh or 6500 mAh |
| Charging |
45W wired 30W wireless 10W reverse wired 5W reverse wireless Bypass Charging 2 Wireless bypass charging (accessory required) |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
No Tuned by JBL 24-bit/192kHz Hi-Res + Hi-Res Wireless audio |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass, gyro |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |

