Infinix Smart 20 4G
InfinixFeatures
Main features of Infinix Smart 20 are:
Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 41, 40 |
| Speed | HSPA, LTE |
General
| Colors | Shadow Black, Cloudline Blue, Polaris Titanium, Sunlike Orange |
| Models | X6840, X6840B |
Body
| Dimensions | 167.7 x 78.8 x 7.7 mm (6.60 x 3.10 x 0.30 in) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.5m |
Display
| Display Type | IPS LCD, 120Hz, 700 nits (HBM) |
| Size | 6.78 inches, 109.5 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1576 pixels, 19.5:9 ratio (~259 ppi density) |
Platform
| Operating System | Android 16, XOS 16 |
| Chipset | Mediatek Helio G81 Ultimate (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 + 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Camera
| Camera main |
Single 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0, 1.12µm, AF Features Dual-LED flash, panorama Video 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Camera selfie |
Single 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0, 1.12µm Video 1440p@30fps, 1080p@30fps |
Memory
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal Storage |
64GB/4GB, 128GB/4GB eMMC 5.1 |
Battery
| Battery Type | 5200 mAh |
| Charging |
15W wired 5W reverse wired |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | GPS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |

