Infinix Note Edge 5G
InfinixFeatures
Main features of Infinix Note Edge are:
Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
General
| Colors | Lunar Titanium, Silk Green, Stellar Blue, Shadow Black, Orange |
| Models | X6887 |
Body
| Dimensions | 163.1 x 77.4 x 7.2 mm (6.42 x 3.05 x 0.28 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
Display
| Display Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, 700 nits (typ), 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 112.1 cm2 (~88.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1208 x 2644 pixels, 19.5:9 ratio (~429 ppi density) |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Platform
| Operating System | Android 16, up to 3 major Android upgrades, XOS 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7100 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 + 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G610 MC2 |
Camera
| Camera main |
Single 50 MP, (wide), 1/2.0, 0.8µm, PDAF Features Dual-LED flash, HDR, panorama Video 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Camera selfie |
Single 13 MP, f/2.2 (wide) Video 1440p@30fps, 1080p@30fps |
Memory
| Card Slot | No |
| Internal Storage |
128GB/8GB, 256GB/8GB UFS 2.2 |
Battery
| Battery Type | 6500 mAh |
| Charging |
45W wired, 50% in 27 min 10W reverse wired Bypass charging |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
No Tuned by JBL 24-bit/192kHz Hi-Res + Hi-Res Wireless audio |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |

