Vivo T5 Pro 5G
VivoFeatures
Main features of Vivo T5 Pro are:
Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 19, 28, 38, 40, 41, 42, 43, 48 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Body
| Dimensions | 163.7 x 76.2 x 8.3 mm (6.44 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 213 g (7.51 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
Display
| Display Type | AMOLED, 144Hz, 5000 nits (peak) |
| Size | 6.83 inches, 112.6 cm2 (~90.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio (~450 ppi density) |
Platform
| Operating System | Android 16, Origin OS 6.0 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 |
| CPU | Octa-core (1x2.7 GHz Kryo Prime + 3x2.4 GHz Kryo Gold + 4x1.8 GHz Kryo Silver) |
| GPU | Adreno 810 |
Memory
| Card Slot | No |
| Internal Storage |
128GB/8GB, 256GB/8GB, 256GB/12GB UFS 3.1 |
Camera
| Camera main |
Single 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.95", PDAF Auxiliary lens Features LED flash, panorama, HDR Video 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Camera selfie |
Single 32 MP, f/2.0, (wide) Video 4K@30fps, 1080p@30fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Infrared port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
Battery
| Battery Type | Si/C Li-Ion 9020 mAh |
| Charging |
90W wired, 50% in 37 min Reverse wired Bypass charging |
General
| Colors | Cyber Green, Star Silver |
| Models | V2545 |

